Image Alt

Bursa Tüp Mide Ameliyatı

Bursa Tüp Mide Ameliyatı

Obezite, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bursa Tüp Mide Ameliyatı için  Doç. Dr. Evren Dilektaşlı ‘dan randevu alın.  Bu makalede; Tüp mide ameliyatı nedir? Nasıl Yapılır? Ne kadar sürer? Kimlere uygundur? sorularına yanıt bulacaksınız.

Bursa Tüp Mide Ameliyatı

Bursa Tüp Mide Ameliyatı alanında en tecrübeli hekimlerin başında gelen Doç. Dr. Evren Dilektaşlı gerçekleştirdiği 1000’e yakın Obezite cerrahisi operasyonu ile Obezite nedeniyle çaresiz hastalara sağlıklarına yeniden kavuşma şansı sağlamaktadır. Ameliyat seçiminde ve hastanın ameliyata hazırlığında ekibi ile birlikte doğru hasta, doğru cerrah, doğru zaman kavramlarına göre hastaları ameliyata almakta ve ameliyat sonrasında uyguladığı başarılı takipler ile sağlıklı bir takip süreci geçirmeyi hedeflemektedir.

Doç.Dr. Evren DİLEKTAŞLI’nın Özgeçmişi için tıklayınız

bursa tüp mide ameliyatı

bursa tüp mide ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisinde en etkili ve en tercih edilen yöntemlerindendir. Cerrahi operasyon ile hastanın gıda alımı azaltılır ve bu sayede kontrollü biçimde, sağlığını muhafaza ederek kilo vermesi sağlanır. Normal halinde bir keseye benzeyen mide organı, ameliyat sonrasında uzun ve ince bir tüp formunu alır. Bu sebeple, bu cerrahi operasyon halk diline “tüp mide ameliyatı” olarak yer etmiştir.

Hastaların Ameliyat Öncesi/Sonrası fotoğrafları için tıklayınız

tüp mide ameliyatı öncesi sonrası

tüp mide ameliyatı öncesi sonrası

 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tıbbi literatürdeki tanımı sleeve gastrektomi olan ameliyat, Beden kitle indeksi uygun olan ve başka riskli bir hastalığı bulunmayan kişiler için uygundur. Bu cerrahi operasyon ile midenin yaklaşık %80’i alınır. Amaç, mide alanının büyük ölçüde küçültülmesi suretiyle obezite hastasının fazla gıda alımını önlemektir. Doç. Dr. Evren Dilektaşlı, bu operasyonları tamamen kapalı yöntemle, karın bölgesine birkaç adet 5mm – 15mm arası trokar denilen kanüller yoluyla yerleştirilen kamera ve aletler ile gerçekleştirmektedir.

tüp mide ameliyatı nasıl yapılır

tüp mide ameliyatı nasıl yapılır

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Tüp mide ameliyatı uygunluğu, beden kitle indeksi (BKI) adı verilen hesaplama sonucuna göre belirlenir.  Boy – kilo oranı hesaplanır ve bu oran 35 ve üzerinde ise ve obeziteye bağlı hastalıklar mevcutsa o zaman ameliyat uygundur. Kontrolsüz diyabeti bulunan ve Beden kitle indeksi 30’un üzerindeki hastalarda da Metabolik cerrahi tavsiye edilir. Beden Kitle İndeksi 40’ın üzerinde olan hastalar için ek bir uygunluk kriteri yoktur. Ek olarak hastada, ameliyat sırasında riski arttıracak ek hastalıklar varsa önce bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekebilir.

Beden kitle indeksinizi hesaplamak için tıklayınız

 

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Obezite tüp mide ameliyatı ortalama 45 dk ile 1 saat arası sürer. Bunun dışında gerçekleştirilen tüm diğer obezite ve diabete cerrahisine yönelik metabolik ameliyatlar 1 ile  3 saat arası sürebilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi tüp mide ameliyatı sonrasında da bir miktar ağrı olmaktadır. Fakat bu ağrılar ameliyat sonrası bakım sürecinde uygulanan yöntemlerle azaltılmaktadır. Ek olarak bu ameliyatlar kapalı yöntemle gerçekleştirildiğinden, açık yönteme göre daha az ağrı olmaktadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme

Hastanede gözetim altında tutulan 3 günün ardından taburcu edilip evde takip edilen hastalar genelde 10-15 gün içinde tamamen normal yaşamlarına dönebilmektedirler.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası aşama aşama önce berrak sıvı sonra koyu sıvı sonra püre haline getirilmiş en son olarak ta sağlıklı ömür boyu beslenme olacak şekilde beslenme dönemleri mevcuttur. Bu beslenme yapılan cerrahiye göre değişebilmektedir.

ONLINE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bursa mide tüp mide ameliyatı uygunluğunuzun tespiti ve daha fazla bilgi için; Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite ve Metabolik Cerrahi sorumlusu, Doç. Dr. Evren DİLEKTAŞLI’dan randevu alabilirsiniz.

Post a Comment