Image Alt

Bursa Obezite Cerrahisi

bursaobezitecerahisi

Bursa Obezite Cerrahisi

Obezite çözümsüz değildir. Bursa Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı ‘dan randevu alın.  Bu makalede; Obezite cerrahisi nedir? Nasıl Yapılır? Ne kadar sürer? Kimlere uygundur? sorularına yanıt bulacaksınız.

Bursa Obezite Cerrahisi

Bursa obezite cerrahisi alanında başarılarıyla dünya çapında tanınan cerrahlara sahiptir.   Obezite ve acil cerrahi alanlarında yaptığı bilimsel çalışmalar sebebiyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen “en değerli bilimsel araştırma” ödülünü kazanan Doç. Dr. Evren Dilektaşlı, Bursa Özel Hayat Hastanesi bünyesinde hasta kabul etmektedir.

Doç.Dr. Evren DİLEKTAŞLI’nın Özgeçmişi için tıklayınız

 

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, öncelikle kilo alımını azaltır ve kilonun yeniden artmasına sebebiyet verecek fiziksel durumu  düzenleyip enerji dengesini ayarlar.  Hastanın uygunluğuna göre farklı cerrahi prosedürler uygulanabilir. Bu ameliyatlar, hastanın mide kapasitesini azaltıp gıda emilimini düzenler. Bu değişikliklerin ve hormonal değişikliklerin kombinasyonu sayesinde kontrollü kilo kaybı sağlanır. Dr. Evren Dilektaşlı bu ameliyatları tamamen kapalı yöntemle, karın bölgesine birkaç adet 5mm – 15mm arası trokar denilen kanüller yoluyla yerleştirilen kamera ve aletler ile gerçekleştirmektedir.  Obezite tüp mide ameliyatı ortalama 45 dk ile 1 saat arası sürer. Bunun dışında gerçekleştirilen tüm diğer obezite ve diabete cerrahisine yönelik metabolik ameliyatlar 1 ile  5 saat arası sürebilmektedir.

Hastaların Ameliyat Öncesi/Sonrası fotoğrafları için tıklayınız

 

bursa obezite cerrahisi

bursa obezite cerrahisi

 

Obezite Cerrahisi Şartları Nelerdir?

Obezite cerrahisi uygunluğu, beden kitle indeksi (BKI) denilen hesaplama yöntemine göre belirlenir.  Boy – kilo durumu hesaplanır ve bu oran 35 ve üzerinde ise ve ek obeziteye bağlı hastalıklar mevcutsa o zaman ameliyat uygundur. Kontrolsüz diabeti olan ve Beden kitle indeksi 30 üzerinde olan hastalarda da Metabolik cerrahi önerilir. BKI 40 ın üzerinde olan hastalarda ek bir şart bulunmamaktadır.

Beden kitle indeksinizi hesaplamak için tıklayınız

 

Obezite Cerrahisi Sonrası

Hastanede yatılan 3 gün sonrasında taburcu olup, evde takip edilmeye devam edilen hastalar genelde 10-15 gün içinde tamamen normal yaşamlarına dönebilmektedirler. Bu süre hastanın durumuna göre daha erken ya da daha geç olabilir ve  değişebilir.

Post a Comment