Image Alt

Bursa Diyabet Cerrahisi

bursa-diyabet-cerrahisi

Bursa Diyabet Cerrahisi

Şeker hastalığı olarak da bilinen Tip 2 diyabetten  kurtulmak için Bursa Diyabet Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı ‘dan randevu alın.  Bu makalede; Diyabet Cerrahisi (Metabolik Cerrahi) ile ilgili detaylı bilgiler sunacağız.

 

Bursa Diyabet Cerrahisi Uzmanı

Diyabet’in Cerrahi tedavisi alanında Türkiye’nin en tecrübeli hekimlerden olan Doç. Dr. Evren Dilektaşlı, şeker hastalarını; halk dilinde “şeker ameliyatı” olarak da bilinen cerrahi operasyonlarla yüksek iyileşme oranıyla  tedavi etmektedir.  

Hayat Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi bölümünde hasta kabülüne devam eden Doçent Doktor Evren Dilektaşlı, 2008 yılından bu yana bu alan ile ilgili yoğun olarak çalışıyor. Tip 2 Diyabet hastalarını ameliyat ederek onları halk arasında bilinen adıyla “şeker” hastalığından kurtaran Hayat Hastanesi’nin deneyimli doktoru ekip çalışmasıyla bu modern tesisin amacına ulaşmasını sağlıyor

Doç.Dr. Evren DİLEKTAŞLI’nın Özgeçmişi için tıklayınız

 

DİYABET CERRAHİSİ NEDİR?

 

Halk arasında diyabet cerrahisi olarak tanımlanan metabolik cerrahi operasyonları ile tip 2 diyabet ve diğer metabolik hastalıklarda büyük oranda gerileme hatta tedavi sağlamak mümkündür. Yine halk dilinde şeker ameliyatı olarak bilinen bu ameliyatlar sayesinde hastaların şeker oranında azalma, tansiyonlarında düzen ve karaciğer yağlanmalarında gerileme görülmektedir.

 

DİYABET CERAHİSİ NASIL YAPILIR?

 

Diyabet cerrahisinde uygun hastalarda tüp mide (sleeve gastrektomi), ya da gastrik bypass ve benzeri yöntemler uygulanır. 

 

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı:  Normalde bir keseye formunda olan mide, ameliyat ile uzun ve ince bir tüp formuna getirilir. Bu sayede hastanın gıda alımı azaltılır ve  kontrollü biçimde, sağlığını koruyarak kilo vermesi sağlanır. %50-80 oranları arasında Diyabet’i tedavi etme oranı bulunmuştur.

 

Gastrik Bypass Ameliyatı: Midenin küçük bir kısmının küçük bir cep şeklinde getirildiği ve bu yeni oluşturulan cebin doğrudan ince barsaklara bağlandığı bir operasyon tipidir. Bu ameliyat ile de amaç gıda alımının azaltılmasının ve kontrollü kilo kaybının sağlanmasıdır. %65-85 oranları arasında Diyabet’i tedavi etme oranı bulunmuştur.

 

Transit Bipartisyon: İki aşamalı ameliyatın ilk aşamasında mide daraltılıyor yani tüp mide ameliyatı yapılıyor. Böylece hasta eskiden olduğu kadar fazla yemek tüketemiyor. Daha sonra ince bağırsağın ilk aşaması geçilip, son barsak bölümünü ayırarak doğrudan mideye bağlanıyor. Gıda mideden direk ince bağırsağın son kısmına geçiyor. %80-95 oranları arasında diyabeti tedavi etme oranı bulunmuştur. 

 

DİYABET CERAHİSİ NASIL ETKİ EDİYOR?

İnce bağırsağın son kısmından salgılanan incretinler yani hormonlar, insüline benzeyen hormonlardır.Tip 2 diyabeti olan hastalarda da insülin var ama kullanamıyorlar. Zaten bu yüzden bu durum “insülin direnci” olarak tanımlanıyor. İşte bu noktada insüline benzeyen hormonlar devreye giriyor ve hastanın şekerini düşürmeye başlıyor. İnce bağırsaktaki hormonları böylece aktive ederek insülin direncini anında kırılır. Tüm Metabolik Cerrahi ameliyatlarda yüksek oranlarda Diyabet’in tamamen düzelmesi mümkündür. Doğru ameliyatı hasta ile buluşturmak bu oranları artırmaktadır. 

 

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Bursa Diyabet Cerrahisi / Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Bursa Diyabet Cerrahisi / Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

 

Transit Bipartisyon Ameliyatı

Bursa Diyabet Cerrahisi / Transit Bipartisyon Ameliyatı

Bursa Diyabet Cerrahisi / Transit Bipartisyon Ameliyatı

 

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı

Bursa diyabet cerrahisi / gastik bypass ameliyatı

Bursa diyabet cerrahisi / gastik bypass ameliyatı

 

DİYABET CERAHİSİ KİMLERE UYGUNDUR?

Kontrolsüz diyabeti bulunan ve Beden kitle indeksi 30’un üzerindeki hastalarda da Metabolik cerrahi / Diyabet Cerrahisi  tavsiye edilir.

Beden kitle indeksinizi hesaplamak için tıklayınız

ŞEKER / DİYABET AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Tüp mide ameliyatı yaklaşık 45 dk ile 1 saat arası sürer. Bunun dışında gerçekleştirilen tüm diğer obezite ve diyabet cerrahisine yönelik metabolik ameliyatlar 1 ile 3 saat arasında zaman alabilmektedir.

 

ŞEKER / DİYABET AMELİYATI SONRASINDA AĞRI OLUR MU?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi şeker/diyabet ameliyatlarının ardından bir miktar ağrı yaşanmaktadır. Ağrılar ameliyat sonrasındaki başarılı  bakım sürecinde uygulanan tıbbi yöntemlerle önemli ölçüde azaltılmaktadır. Ayrıca bu ameliyatlar genellikle Doç. Dr. Evren Dilektaşlı tarafından kapalı yöntemle, son teknik ve teknoloji ile gerçekleştirildiğinden, açık yönteme göre daha az ağrı meydana gelmektedir.

 

ŞEKER / DİYABET AMELİYATI SONRASINDA İYİLEŞME

Ameliyatları alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilen hastalar. Hastaneden 3 günlük gözetim süresi sonunda taburcu edilirler. 10-15 gün ev istiharatinin ardından da normal yaşamlarına dönebilmektedirler.

 

ŞEKER / DİYABET AMELİYATI SONRASINDA BESLENME

Ameliyatın ardından her ameliyat tipine göre değişebilmekle birlikte  önce berrak sıvı, sonra koyu sıvı, sonra da püre haline getirilmiş en son olarak ta sağlıklı ömür boyu beslenme olacak şekilde beslenme dönemleri mevcuttur. Bu beslenme usülleri gerçekleştirilen operasyonlara  göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Bursa diyabet cerrahisi olmak için  uygunluğunuzun tespiti ve daha fazla bilgi için; Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı, Doç. Dr. Evren DİLEKTAŞLI’dan randevu alabilirsiniz.

Post a Comment